Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز122
دیروز706
در هفته4262
در ماه5712
مجموع2478578

بازدید کنندگان برخط

2
Online

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بر تأمین بودجه، محتوا و پشتیبانی از ائمه جماعات تأکید کرد و ارتباط نزدیک روحانیت و مردم را عنصری کلیدی در پیشبرد جهاد تبیین و خنثی سازی توطئه دشمنان دانست.

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت الله حسینی بوشهری در جمع ائمه جماعات استان قم حاضر شد. رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در این دیدار با اشاره به اهمیت مقابله با تهدیدات فرهنگی در اجتماع گفت: در هر منطقه از شهر باید کارگروه‌هایی تشکیل شود و همه مسئولین به میدان بیایند و با کمک و پشتیبانی خود امام جماعات آن منطقه را یاری دهند. نباید امام جماعت به تنهایی در صف اول مبارزات فرهنگی رها شود و انتظار بهترین عملکرد را نیز از او داشته باشیم.

وی افزود: برخی از دستگاه‌ها باید خوراک محتوایی برای امام جماعت آماده کنند، برخی دیگر باید امکانات خود را به میدان بیاوند، برخی دیگر باید از اقدامات امام جماعت پشتیبانی کنند. صرف مطالبه گری از ائمه جماعات بدون اینکه لوازم کار فراهم شود، راه به جایی نخواهد برد. ما در مساجد کمبود برنامه نداریم، کمبود پشتیبانی داریم.

وی ادامه داد: بودجه فرهنگی در این کشور کم نیست؛ اما نحوه توزیع آن بگونه‌ای است که خروجی لازم را ندارد. موازی کاری و تعدد متولیان امور فرهنگی سبب شده تا عملاً خروجی لازم از این بودجه را شاهد نباشیم.

امام جمعه قم بر لزوم ارتباط نزدیک روحانیت و مردم تأکید کرد و ابراز داشت: در این پیچ تاریخی که مردم انتظاراتی از جمله مسائل اقتصادی و معضلات اجتماعی دارند و روحانیت را پاسخگو می‌دانند، روحانیت باید ارتباط خود را بیش از پیش با مردم تقویت کنند. مردم انتظار دارند که روحانیت از آن‌ها دفاع کنند.

وی خطاب به ائمه جماعات افزود: مدیریت و مسئولیت مطلوبیت ذاتی ندارد. مسئولیت ابزاری است برای عمل کردن. اگر کسی مسئولیتی را پذیرفت باید تمام توان خود را برای انجام وظیفه خود، به کار ببندد. اگر کسی نمی‌تواند مسئولیتی را به درستی به انجام برساند، نباید آن را بپذیرد. ائمه جماعات باید با برنامه‌های مطالعاتی، خود را برای پاسخگویی به شبهات و انجام بهتر مسئولیت خود به عنوان امام جماعت، آماده کنند.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه روایتی از امام صادق علیه السلام را مورد اشاره قرار داد و گفت: امام صادق علیه السلام می‌فرماید: «الْأَيَّامُ ثَلَاثَةٌ فَيَوْمٌ مَضَى لَا يُدْرَكُ وَ يَوْمٌ النَّاسُ فِيهِ فَيَنْبَغِي أَنْ يَغْتَنِمُوهُ وَ غَداً إِنَّمَا فِي أَيْدِيهِمْ أَمَلُه‏.» یعنی از ابتدا تا انتهای عمر انسان سه مقطع است. بخشی از آن سپری شده و قابل بازگشت نیست. بخش دوم آن لحظه‌ای که اکنون در آن هستیم که سزاوار است از این فرصت طلایی تا از دست نرفته استفاده کنیم. اگر مسئولیتی داریم آن را به درستی پی بگیریم. نسبت به آینده نیز، که بخش سوم از زندگی هر انسانی است، برنامه ریزی کنیم.

وی ادامه داد: بنابراین گذشته‌ها گذشته است و صرفاً باید از آن درس گرفت. آینده نیز باید مورد برنامه ریزی قرار گیرد و این زمان حال است که فرصتی طلایی است و باید آن را دریابیم؛ البته باید توجه داشته باشیم که خداوند ناظر اعمال و رفتار ما ست پس باید مراقب اعمال و رفتار خود باشیم خصوصاً اگر مسئولیتی را نیز بر عهده داریم.

 

روحانیت اگر امروز کوتاهی کند فردای قیامت نمی‌تواند پاسخگوی خون شهدا باشد

شایان ذکر است معاون جامعه و مردم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در ابتدای این جلسه با اشاره به نقش کلیدی روحانیت در عرصه جهاد تبیین گفت: روحانیون از جمله کسانی هستند که می‌توانند در مقابل هجمه‌های تبلیغاتی و شبهات دشمنان ایستادگی کنند و به روشنگری بپردازند. روحانیت اگر امروز کوتاهی کند، فردای قیامت نمی‌تواند پاسخگوی خون شهدا باشد.

وی افزود: فعالیت امام جماعت در مسجد نباید صرفاً منحصر به نماز خواندن شود. امام جماعت باید با برنامه عمل کند. امروزه شبهات زیادی در فضای مجازی مطرح می‌شوند و این وظیفه روحانیت است که به این‌ها پاسخ بگوید.

آیت الله محمد رضا آشتیانی ضمن اشاره به آیه 146 سوره آل عمران افزود: در طول تاریخ همیشه عده‌ای همراه پیامبران ایستاده‌اند و در برابر مشکلات و سختی‌ها هیچگاه شانه خالی نکرده‌اند. روحانیت باید نقش این گروه را ایفا کند و بدون سستی، ضعف و ناامیدی به مسیر خود ادامه داده و به روشنگری بپردازد.

 

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom