Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز5969
دیروز7633
در هفته29298
در ماه99230
مجموع1399010

بازدید کنندگان برخط

4
Online

شهادت امیرمومنان، مولای متقیان حضرت علی(علیه السلام) را تسلیت می گوییم


رهبرمعظم انقلاب: برخی درباره سیاست خارجی و نیروی قدس حرف آمریکایی‌ها را تکرار می‌کنند


بیانیه مجمع عمومی جامعه مدرسین در حمایت از بیانات رهبر معظم انقلاب و محکومیت ایجاد دوگانگی میدان و دیپلماسی


آتش‌سوزی گسترده نزدیک «بن گوریون» بزرگ‌ترین فرودگاه رژیم صهیونیستی


وزیر امور خارجه: بیانات مشفقانه مقام‌معظم‌رهبری ختم کلام است * جام جم 1400/02/13
** توافق تهران و بغداد بر سر چارچوب پرداخت طلب ایران

وزیر نیرو از توافق تهران و بغداد بر سر چارچوب پرداخت طلب ایران خبر داد و گفت پرداخت پول واکسن وارداتی کرونا از طریق بانک تجارت عراق به‌زودی انجام می‌شود. اردکانیان در دیدار با وزیر برق عراق با بیان این‌که یک ماه پیش دستور تامین ارز واکسن از نقاط مختلف دنیا به وزیر نیرو داده شده است، گفت: در این زمینه هم صحبت‌هایی انجام شده است، البته برای تامین این ارز در تماس مستقیم با بانک تجارت عراق هستیم که باید ترتیباتی داده شود تابخشی از این ترتیبات در تهران، بخشی در بغداد و بقیه نیز در مسکو اتفاق خواهد افتاد، البته قرارداد برای این کار تنظیم شده و انتظار ما این است که اولین پرداخت‌ها به‌زودی انجام شود.

* همشهری 1400/02/13
** بیانات مشفقانه مقام‌معظم‌رهبری ختم کلام است

محمدجواد ظریف با انتشار پستی در صفحه اینستاگرامش به سخنان مقام معظم رهبری واکنش نشان داد. وزیر خارجه نوشت: بیانات مشفقانه مقام معظم رهبری همچون همیشه برای من و همکارانم ختم کلام و نقطه پایانی برای بحث‌های کارشناسی است. به عنوان یک کارگزار و پژوهشگر روابط خارجی، همواره باور داشته‌ام برای قوام این مرز و بوم خدایی، سیاست خارجی باید موضوع وفاق و انسجام ملی باشد و از بالاترین سطح مدیریت و هدایت شود و بر این اساس پیروی از نظرات و تصمیمات رهبری ضرورتی غیرقابل انکار برای سیاست خارجی است. بسیار متأسفم که برخی نقطه نظرات شخصی که صرفا برای انتقال صادقانه تجربیات و بدون قصدی برای انتشار بیان شده بود، دزدانه منتشر و به صورت گزینشی مورد بهره‌برداری و دستمایه خصومت ورزی بدخواهان کشور و مردم و انقلاب گردید و اسباب تکدر خاطر شریف مقام معظم رهبری را فراهم آورد. ‌

* کیهان 1400/02/13
** برخی درباره سیاست خارجی و نیروی قدس حرف آمریکایی‌ها را تکرار می‌کنند

آیت الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان زنده تلویزیونی خطاب به ملت بزرگ ایران:
ـ خدا را شاکریم که در دوران ما نیز مردان فداکاری بودند و هستند که در اقتدا به مولایشان، عاشق شهادت بودند که حاج قاسم سلیمانی از چهره‌های بزرگ این عرصه است.
ـ معلمان از افسران سپاه پیشرفت کشور هستند و باید این جایگاه عظیم را باور کنند و با احساس مسئولیت، نقش تاریخی خود را ایفا نمایند.
ـ در یک اقتصاد مستقل و تولیدمحور، کارگر ستون اصلی است و این نقش تأثیرگذار کارگران باید با کمک دستگاه‌های تبلیغاتی و رسانه‌ها به فرهنگ ‌عمومی تبدیل شود.
ـ بهترین روش برای خنثی کردن تحریم‌ها تلاش واقعی و غیر شعاری برای تقویت تولید ملی است که دشمن را از ادامه تحریم مأیوس خواهد کرد و در نتیجه تحریم‌ها برطرف می‌شوند.
ـ در جمهوری اسلامی همه انتخابات‌ها سالم برگزار شده است. ممکن است تخلفات کوچکی روی داده باشد اما در نتیجه انتخابات هیچ تأثیری نداشته و همواره انتخابات در جمهوری اسلامی همراه با امانت بوده است.
ـ برخی درباره سیاست خارجی و نیروی قدس حرف آمریکایی‌ها را تکرار می‌کنند. آمریکایی‌ها سالها است که از نفوذ معنوی ایران در منطقه و عوامل آن یعنی نیروی قدس و شهید سلیمانی به‌شدت ناراحتند و اساساً سردار سلیمانی را به همین علت به شهادت رساندند، بنابراین نباید چیزی گفته شود که حرف آنها را تأیید کند.
ـ سیاست کشور از انواع برنامه‌های اقتصادی، نظامی، اجتماعی، علمی، فرهنگی و همچنین سیاست خارجی تشکیل شده که همه این بخشها باید با هم به پیش برود و نفی هر یک از این بخشها خطای بزرگی است که نباید از مسئولین کشور سر بزند.
ـ نیروی قدس بزرگ‌ترین عامل مؤثر جلوگیری از دیپلماسی انفعالی در غرب آسیا است و زمینه‌ساز تحقق سیاست عزتمندانه جمهوری اسلامی شده است.
ـ سیاست خارجی در همه جای دنیا در مجامع بالادستی تعیین می‌شود و نه در وزارت امور خارجه. وزارت امور خارجه در تعیین سیاستها مشارکت دارد اما تصمیم‌گیر نیست بلکه مجری است.

** رویکرد شورای نگهبان همواره بر اساس اصول قانون اساسی بوده است

سخنگونی شورای نگهبان در گفت‌وگویی با شبکه خبری المیادین لبنان، در پاسخ به رویکرد شورای نگهبان در تایید صلاحیت‌ها در این دوره گفت: «وظیفه شورای نگهبان در حوزه انتخابات اجرای قانون است، چه در حوزه ریاست جمهوری و چه در حوزه‌های دیگر. آنچه انتظار هست از شورای نگهبان اجرای صحیح این وظیفه قانونی‌اش است. » کدخدایی تأکید کرد: «رویکرد شورای نگهبان همواره بر اساس اصول قانون اساسی بوده است». وی درباره موضوع رجل سیاسی بودن نیز گفت: «بحث رجال که در قانون اساسی آمده شورای نگهبان تاکنون مانع ثبت‌نام خانم‌ها نشده است، اما تاکنون ما چنین وضعیتی را نداشتیم که خانم‌ها صلاحیت‌شان برای این مسئله احراز بشود».

** آتش‌سوزی گسترده نزدیک «بن گوریون» بزرگ‌ترین فرودگاه رژیم صهیونیستی

رسانه‌‌های رژیم صهیونیستی، دیروز در خبرهایی فوری از وقوع یک آتش‌سوزی گسترده در نزدیکی فرودگاه بین‌‌المللی«بن گوریون» در فلسطین اشغالی و تخلیه منازل مجاور آن خبر دادند. کانال ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی این آتش‌سوزی را «گسترده» خواند. هنوز دلیل این آتش‌سوزی اعلام نشده و جزئیاتی از آن در دست نیست و تنها نخستین تصاویر از این آتش‌سوزی در شبکه‌های اجتماعی در حال بازنشر است. فرودگاه بن‌گوریون، بزرگترین فرودگاه بین‌المللی رژیم صهیونیستی است که در حومه شهر لاد و ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی تل‌آویو قرار دارد.

* شرق 1400/02/13
** عمار حکیم و حیدر العبادی ائتلاف سیاسی تشکیل دادند

ائتلاف «النصر» و جریان «حکمت ملی عراق» از تشکیل ائتلاف جدیدی میان دو طرف تحت عنوان «گروه‌های دولت ملی» خبر دادند. عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق، ریاست این ائتلاف جدید را بر عهده دارد و حیدر العبادی، رئیس ائتلاف النصر، ریاست شورای رهبری این ائتلاف را عهده‌دار است. در این ائتلاف جدید گروه‌های سیاسی و دیگر گروه‌های شکل‌گرفته از اعتراضات اکتبر حضور دارند. هدف از این ائتلاف جدید ورود به انتخابات زودهنگام در اکتبر آتی است.

* ایران 1400/02/13
** عده‌ای کماکان به‌دنبال ممانعت از کاهش قیمت ارز هستند

حجت الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهوری در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با اشاره به سوءاستفاده عده‌ای در داخل و خارج از تحریم‌ها، اظهار داشت: این عده برای ممانعت از کاهش احتمالی نرخ ارز، کماکان به‌دنبال ایجاد مانع در برابر گشایش‌های احتمالی و ایجاد هراس و ناامیدی در میان جامعه و مردم بویژه فعالان اقتصادی هستند ولی یکی از اهداف مهم دولت و بانک مرکزی، تعادل قیمت ارز، بالابردن ارزش پول ملی و شرایط مناسب قیمت کالا است.

** دور بعدی مذاکرات ایران و عربستان در سطح سفیران

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با پرداختن به روابط اخیر ایران و عربستان سعودی ادعایی از طرف برخی مقامات ناشناس ایرانی و عراقی را مطرح کرد که طبق آن مذاکرات جدیدی در ماه مه میان دو کشور انجام خواهد شد. در ادامه این گزارش آمده است: در این مذاکرت مقامات ارشد امنیتی ایرانی و سعودی حضور داشته‌اند. به ادعای این روزنامه، این مقامات گفتند که دو کشور موافقت کرده‌اند مذاکرات در ماه مه در بغداد و احتمالاً میان سفیران این کشورها ادامه پیدا کند.

* جمهوری اسلامی 1400/02/13
** پیشرفت‌هایی در مذاکرات برجامی وین به دست آمده است

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای با اشاره به برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام به پیشرفت‌های بدست آمده در مذاکرات وین اشاره کرد. وزارت خارجه روسیه در این بیانیه خاطرنشان کرد: روز اول ماه می(شنبه) در وین نشست کمیسیون مشترک برجام برگزار و در جریان آن نتایج دور سوم مذاکرات برای احیای کامل توافق هسته‌ای (برجام) بررسی شد. در این مذاکرات، تبادل نظر مشروح و سودمند درخصوص دورنمای لغو تحریم‌های ضدایرانی آمریکا و نیز گام‌های مورد انتظار از ایران برای تطابق فعالیت‌های هسته‌ای این کشور با مفاد برجام صورت گرفت. وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرده است که کمیسیون برجام اواخر هفته آینده نشست برگزار می‌کند. اما کار در سطح کارشناسان بدون وقفه ادامه خواهد داشت.

** المیادین از آزادسازی 7 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران در آمریکا خبر داد

شبکه خبری المیادین به نقل از منابع مسئول ایرانی از آزاد سازی 4 ایرانی بازداشتی از زندان‌های آمریکا خبر داد. به گفته این منابع، چهار ایرانی بازداشت شده در آمریکا در دور زدن تحریم‌ها کمک می‌کردند. این منابع اعلام کردند، در مقابل ایران نیز 4 شهروند آمریکایی متهم به جاسوسی برای سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا را که در بازداشت هستند، آزاد خواهد کرد. همچنین به گفته این منابع، واشنگتن 7 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران را آزاد خواهد کرد.

* وطن امروز 1400/02/13
** دولت آینده اولویت اصلی خود را آموزش‌و‌پرورش قرار دهد

رئیس مجلس با بیان اینکه اگر می‌خواهیم نظام رتبه‌بندی را اجرا کنیم باید به حفظ شأن معلمان توجه ویژه‌ای داشته باشیم، گفت: دولت آینده باید اولویت اصلی خود را آموزش‌و‌پرورش قرار دهد. قالیباف در مراسم تجلیل از معلمان برگزیده ۳۱ استان کشور با اشاره به جایگاه رفیع معلمان و گرامیداشت یاد شهدای انقلاب و دفاع‌مقدس بویژه شهدای دانش‌آموز و معلم افزود: اگر چه کرونا شیرازه آموزش‌و‌پرورش را به هم ریخت اما آموزش‌و‌پرورش توانست با یک سرعت خوب و با همت مدیران و معلمان، سامانه‌ای را طراحی کند و به نوعی خارج از انتظار عمل کند و همه دیدند چگونه در روز نیاز و سختی، کم‌لطفی و کم‌توجهی مسؤولان با تلاش و کوشش معلمان جبران شد که این مهم نشان داد براستی شغل معلمی شغل انبیاست.

* جوان 1400/02/13
** دولت روحانی، معادلات خارجی را با رقابتهای انتخاباتی گره می‌زند

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با اشاره به شرایط فعلی انتخابات کشور گفت: نباید معادلات خارجی را با رقابتهای داخلی گره زد، اما دولت روحانی متأسفانه گره می‌زند و مردم را شرطی می‌کند. حسین نجابت، در رابطه با گفته‌های اخیر امریکاییها مبنی بر برداشته شدن بخشی از تحریمها، نه تمام آنها اظهار داشت: بدعهدی امریکا را یک بار تجربه کردیم و نباید این تجربه تکرار شود. وی اضافه کرد: امروز اساساً روز مذاکره نیست؛ زیرا ما دست برتر داریم و در برجام ماندیم و آنها به تعهدات خود عمل نکردند و این منطقی است که تمام دنیا آن را پذیرفته است، اینکه این را زیر پا بگذاریم و دوباره به سمت مذاکره برویم درست نیست.

** حفظ تمامیت ارضی مهم‌ترین مأموریت ماست

معاون هماهنگ کننده ارتش با اشاره به مأموریت اصلی ارتش تأکید کرد: حفظ تمامیت ارضی از مهمترین مأموریت‌های ما در ارتش است و قطعاً آموزش می‌تواند نقش مؤثر و بی‌بدیلی در این رابطه داشته باشد، بنابراین همه فرماندهان باید نگاهشان به آموزش به عنوان اولویت اول باشد که این موجب موفقیت ما در عرصه اجرای مأموریت است. دریادار سیاری با بیان اینکه امنیت تعطیل بردار نیست، افزود: ما برای برقراری امنیت به نیروی انسانی آموزش دیده نیاز داریم از این رو باید آموزش‌هایمان را به نحو مطلوب انجام میدادیم. اگر در رابطه با آموزش با گامهای مؤثر و موفقیت‌آمیز پیش نمی‌رفتیم، امروز در حوزه ایجاد امنیت با مشکل مواجه بودیم.

** میدان‌داری بسیج با طرح حاج قاسم برای شکستن تاج کرونا

رئیس سازمان بسیج مستضعفین برای مشارکت بسیج در اجرای طرح واکسیناسیون همگانی علیه کرونا اعلام آمادگی کرد. سردار غلامرضا سلیمانی در نشستی با سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با تأکید بر لزوم گسترش طرح شهید سلیمانی در شرایط کنونی افزود: «همه شبکه بسیج و سپاه رسالت دارند هرگونه همکاری مورد نیاز را انجام دهند. » وی افزود: «در آستانه دسترسی به مقادیر بالای واکسن در کشور هستیم و باید تلاش کنیم ابتلا به شدت کاهش یابد تا وقتی واکسیناسیون عمومی آغاز شد کشور در آرامش باشد. ما آمادگی داریم در واکسیناسیون عمومی هم به وزارت بهداشت کمک کنیم. »

* خراسان 1400/02/13
** عباس آخوندی در دادگاه

الف مدعی شد: پرونده‌ای که حدود یک سال و نیم پیش برای اتهامات اقتصادی «محمدمهدی آخوندی» تشکیل شده بود، حالا با لیست ۲۵ متهم دیگر از جمله وزیر سابق شهرسازی به دادگاه ارسال شده است. اتهام محمدمهدی آخوندی مشارکت در ارتشاء شبکه‌ای به میزان ۴۲ میلیارد ریال و تحصیل مال نامشروع اعلام شده است. عباس آخوندی وزیر سابق شهرسازی متهم ردیف بیستم این پرونده است.

** نتایج افکارسنجی درباره انتخابات 1400

یکتا پرس مدعی شد: نتایج افکارسنجی ملی ۹ اردیبهشت یک مرکز دانشگاهی معتبر نشان می‌دهد آیت‌الله رئیسی با ۴۲ درصد پیشتاز است و قالیباف با ۲۳، ظریف ۲۰، رضایی ۱۰ و لاریجانی ۶ در رده‌های بعدی هستند. در این نظرسنجی بیشترین رای منفی به جهانگیری و لاریجانی تعلق گرفته و میزان مشارکت تا این لحظه ۴۷ درصد برآورد شده است.

* رسالت 1400/02/13
** رسیدگی به عملکرد سازمان بورس در دستور کار است

حجت‌الاسلام شجاعی نایب‌رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به وضعیت بازار بورس و اوراق بهادار تهران و سقوط متوالی ارزش سهم‌ها با وجود دعوت دولت از مردم به سرمایه‌گذاری در این بازار تصریح کرد که به دلیل ریزش‌های متوالی بازار بورس، مجلس بر آن شد که تحقیق و تفحصی از این سازمان و متولیان امر داشته باشد. نمایندگان در صحن و اعضای کمیسیون اصل 90 پیگیر موضوع بورس بوده و هستند و پرونده‌هایی تشکیل شده است.

* مردم سالاری 1400/02/13
** این قدر مذاکره می‌کنیم که خواسته‌های ما مبتنی بر مواضع قطعی نظام تامین شود

رئیس تیم مذاکره کننده ایران در وین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آمریکایی‌ها گفته‌اند، بخشهایی از تحریم‌ها را لغو خواهند کرد و آیا ایران این موضع را قبول دارد، اظهار داشت: اگر دو طرف مواضع یکدیگر را قبول داشتند که نیازی به مذاکره نبود. عراقچی با بیان اینکه «این‌قدر مذاکره می‌کنیم که این مواضع به هم نزدیک شود و خواسته‌های ما مبتنی بر مواضع قطعی نظام تامین شود» تصریح کرد: اگر تأمین شود، توافق خواهد بود و اگر تامین نشود طبیعی است که توافقی هم در کار نیست.

** درخواست آزادی نازنین زاغری توسط لندن

وزیر امورخارجه انگلیس با ادعای اینکه از نظر او نازنین زاغری به طور غیرقانونی در ایران زندانی شده است، خواستار آزادی او شد. دومینیک راب در ادامه ادعاهای بی اساس و مداخله جویان خود نسبت به نحوه رفتار با نازنین زاغری انتقاد کرد و آن را مصداق شکنجه خواند که توسط ایران یا دست کم بخشی از نظام ایران اسیر بازی موش و گربه شده است و آنها از او برای اعمال فشار بر بریتانیا استفاده می‌کنند.
وزیر امورخارجه انگلیس همچنین درباره بدهی لندن به ایران، به مذاکرات هسته‌ای که در حال حاضر با ایران در حال انجام است و انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در این کشور اشاره کرد و گفت: این در واقع چیزی نیست که در حال حاضر مانع ما می‌شود، بلکه مسئله گسترده تری است.

* آرمان ملی 1400/02/13
** واگذاری حفاظت سایت‌های هسته‌ای به سپاه‌؟

در خبرها آمده است که «با نظر ستاد کل نیروهای مسلح از این پس سپاه پاسداران درباره اقدامات حفاظتی سایت‌های هسته‌ای تصمیم‌گیری می‌کند، در حالی که پیش از این حفاظت سایت‌ها بر عهده سپاه نبوده است». باشگاه خبرنگاران جوان صحت و سقم این موضوع را از شورای عالی امنیت ملی پیگیری کرده است. روابط عمومی این شورا در این رابطه گفت: «شورای عالی امنیت ملی اگر لازم باشد تصمیمات اتخاذ شده خود را اطلاع‌رسانی کند، از طریق سخنگو و منابع رسمی این شوراها اقدام خواهد کرد.»

* قدس 1400/02/13
** کوتاه از انتخابات

ـ روح‌الله جمعه‌ای مشاور وزیر کشور با تأکید بر اینکه به هیچ وجه بحث تعویق انتخابات مطرح نیست، از تلاش وزارت کشور برای واکسیناسیون دست اندرکاران انتخابات خبر داد.
ـ پایگاه نامه نیوز در گزارشی مدعی شد: در هفته جاری تحرکات انتخاباتی سعید جلیلی افزایش خواهد یافت و نشانه‌های بیشتری از نامزدی او نمایان خواهد شد.
ـ حسین دهقان نامزد انتخابات با بیان اینکه هیچ مذاکرهای بدون اجازه رهبری انجام نشده، گفت: زمان دولت روحانی برای امتیاز دادن و امتیاز گرفتن از آمریکایی‌ها تمام شده است.

* آفتاب‌یزد 1400/02/13
** بررسی راهکارهای گسترش همکاری‌های نفتی ایران و ترکمنستان

راهکارهای گسترش همکاری‌های نفتی ایران و ترکمنستان در نشست مشترک مدیرعامل شرکت نفت خزر و سفیر ترکمنستان در ایران بررسی شد. علی اصولی مدیرعامل شرکت نفت خزر در این دیدار تشکیل کنسرسیوم مطالعاتی خزر جنوبی، بلوک‌بندی و اولویت‌بندی ساختارها و اولویت‌بخشی به عملیات حفاری اکتشافی در بلوک‌های ۶. ۲ و ۸. ۱ و توافق همکاری نفتی با جمهوری آذربایجان در بلوک البرز را بخشی از اقدام‌ها و فعالیت‌های مهم شرکت نفت خزر برشمرد. احمد قربانف، سفیر ترکمنستان در ایران نیز ضمن قدردانی از برگزاری این نشست، به تشریح دوران طلایی مناسبات بین دو کشور پرداخت و بر ضرورت همکاری‌های دوجانبه در زمینه طرح‌های نفت و گاز تاکید کرد.

** آغاز واکسیناسیون عمومی کرونا از مهرماه

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: از مهرماه سال جاری واکسیناسیون فاز ۴ کووید۱۹ در کشور که واکسیناسیون عمومی است، آغاز می‌شود و تا آن زمان، حجم قابل توجهی از واکسن‌های داخلی، در اختیار ما قرار دارد و گروه هدف ما در فاز ۴ حدود ۴۰ میلیون نفر هستند. شاید کمی دیر نسبت به کشورهای پیشرفته دنیا واکسیناسیون را به خاطر بدعهدی‌های شرکت‌های سازنده آغاز کردیم، اما مطمئن باشید یکی از اولین کشورهایی هستیم که واکسیناسیون را به پایان می‌رسانیم.

* اعتماد 1400/02/13
** 14 اصلاح‌طلب براي 1400

گزينه‌هاي پيشنهادي «جبهه اصلاحات ايران» براي كانديداتوري در انتخابات رياست‌جمهوري معرفي شدند. جواد ظريف ازجانب ۳۷ عضو جبهه اصلاحات، اسحاق جهانگيري ازسوي 35 نفر و مصطفي تاج‌زاده توسط ۳۲ نفر به جبهه اصلاحات پيشنهاد شده و در رده‌هاي بعدي نيز مسعود پزشكيان با ۲۵ پيشنهاد، محمدرضا عارف با ۲۱، محسن هاشمي 20، محمد شريعتمداري با 19، مصطفي كواكبيان با ۱۵، محمد صدر با ۱۳ و محمود صادقي با ۱۲ پيشنهاد در جمع 10 نفر نخست قرار دارند. همچنين شهيندخت مولاوردي و زهرا شجاعي كه هركدام به پيشنهاد 11 عضوجبهه اصلاحات و عباس آخوندي و صادق خرازي كه به‌ترتيب ازسوي 11 و 10 نفر از اعضاي اين جبهه پيشنهاد شده‌اند، ديگر اعضاي اين فهرست 14 نفره را تشكيل مي‌دهند.

* اطلاعات 1400/02/13
** نقش هنرمندان در کاهش آسیب های اجتماعی ارزنده است

بیست و ششمین نشست نخبگانی رئیس قوه قضائیه با موضوع «بررسی نقش سینما در کاهش آسیب‌های اجتماعی و مبارزه با مفاسد اقتصادی» با حضور جمعی از هنرمندان برگزار شد. آیت‎الله رئیسی در این نشست از هنر به عنوان یک موهبت الهی یاد کرد و گفت: هنر ابزار حفظ هویت، تمدن ایرانی و اسلامی و ایجاد امید در جامعه است و هنرمندان نقش مهمی در ارتقای وضع موجود به رسیدن به شرایط مطلوب دارند. وی نقش هنرمندان در کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار مهم دانست و گفت: گاهی ده‌ها و صد‌ها سخنرانی نمی‌تواند به اندازه تولید یک اثر هنری اثرگذار جامعه را نسبت به قبح یک پدیده مذموم و منکر مثل فساد اقتصادی و فساد اداری آگاه کند و در افکار عمومی نفرت به وجود بیاورد.

* شهروند 1400/02/13
** ورود بزرگترین محموله واکسن کرونا توسط هلال ‌احمر

دبیرکل جمعیت هلال ‌احمر از ورود بزرگترین محموله واکسن کرونا از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون در کشور توسط این جمعیت از چین به ایران خبر داد. قوسیان مقدم گفت: این محموله واکسن کرونا به میزان یک میلیون دوز از طریق جمعیت هلال احمر ایران امروز وارد فرودگاه امام خمینی(ره) شد.


 
*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی
 
**بیانیه مجمع عمومی جامعه مدرسین در حمایت از بیانات رهبر معظم انقلاب و محکومیت ایجاد دوگانگی میدان و دیپلماسی

حوزه/ مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در بیانیه‌ای تبعیت و حمایت قاطع از بیانات حکیمانه اخیر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای‌مدظله‌العالی و گرامی‌داشت یاد و خاطره سردار حاج قاسم سلیمانی، را اعلام کرد. در این بیانیه با اشاره به اینکه اقتدار امروز جمهوری اسلامی ایران در جهان و منطقه، ثمره هدایت‌های هوشمندانه امامین انقلاب و پایداری مردم مؤمن و پایمردی مردان بزرگی است آمده است: واضح است که پشتوانه مذاکرات امروز، مجاهدت‌ها و رشادت‌های سردار دلها و امیر شجاع میدان‌های نبرد، سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همرزمان او در سپاه قدس است که جایگاه جمهوری اسلامی ایران را در مجامع بین المللی و مذاکرات برجام! ممتاز نموده است که البته فهم و اعتراف به این موضوع، نیاز به فتوّت و مروّت دارد. در ادامه این بیانیه آمده است: دو قطبی‌سازی جامعه تحت عناوین میدان و دیپلماسی، موافق و مخالف مذاکرات و دیگر عناوین، مقدمه‌ای برای فتنه‌افکنی و خیانت به جمهوری اسلامی و آرمانهای بزرگ آن محسوب می‌شود و از مسئولین دستگاه‌های مختلف اکیداً می‌خواهد از اظهارات مشابه اجتناب ورزند و از دستگاه‌های امنیتی می‌خواهد نسبت به اینگونه موارد با جدّیت بیشتری برخورد نمایند.

**راه درازی پیش از بازگشت به برجام در انتظار آمریکاست

باشگاه خبرنگاران/ یک مسئول صهیونیستی که در جریان جزئیات سفر و برنامه‌های یوسی کوهن رئیس سازمان جاسوسی موساد در آمریکاست مدعی شده است که، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا خطاب به رئیس موساد اطلاع داده است که واشنگتن پیش از بازگشت به توافق هسته‌ای ایران، راه درازی را در پیش دارد. از سوی دیگر نیز مدیر موساد مدعی شده است که، بازگشت واشنگتن بدون توافق اول به توافق هسته‌ای اشتباه خواهد بود. یوسی کوهن رئیس سازمان جاسوسی موساد از بایدن درخواست کرده است تا به توافق هسته‌ای با ایران بازنگردد.

**قدرت نظامی آمریکا در حال افول است

تسنیم/ عبدالباری عطوان تحلیلگر مسائل منطقه‌ای در مقاله‌ای به بررسی اقدام آمریکا برای خروج نظامیان خود از افغانستان پرداخته و با اشاره به اینکه قدرت نظامی آمریکا در حال افول است نوشت که آمریکا از امروز خروج رسمی حدود 3500 نفر از نیروهای خود را بعد از اینکه 2500 نفر از این نیروها در افغانستان کشته شدند و 24 هزار نفر زخمی شدند، آغاز کرد، این در حالی بود که آمریکا دو تریلیون دلار در این جنگ هزینه کرده بود. خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان اعتراف به شکست و پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ در تاریخ آمریکا به‌شمار می‌رود،

**انفجار بمب در شهرک صهیونیستی «بنیامین»

باشگاه خبرنگاران/ شبکه تلویزیونی المیادین به نقل از رسانه‌های صهیونیستی از انفجار یک بمب کار گذاشته شده در شهرک صهیونیست نشین «بنیامین» واقع در غرب رام‌الله در سرزمین‌های اشغالی فلسطین خبر داد. براساس این گزارش، این انفجار هیچ‌گونه تلفاتی نداشته است. این در حالی است که پیش از این نیز ارتش رژیم اشغالگر قدس اعلام کرد تیراندازی در کرانه باختری رود اردن چندین مجروح به همراه داشته است.

**با خروج ما آینده نامطلوبی در انتظار افغانستان خواهد بود

باشگاه خبرنگاران/ «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در واکنش به خروج نیرو‌های این کشور در افغانستان اعلام کرد آینده نامطلوبی در انتظار افغانستان دربرابر طالبان خواهد بود. این ژنرال ارشد آمریکایی سپس با بیان آن‌که در حال حاضر ارتش و پلیس افغانستان تجهیز شده و آموزش دیده‌اند، افزود: «بدون حمایت بین‌المللی نیرو‌های افغان نمی‌توانند مقابل طالبان بایستند. آمریکا مرحله نهایی خروج نیرو‌های خود و نیرو‌های ناتو از افغانستان را آغاز کرده است و قصد دارد خاک این کشور را تا پایان تابستان ترک کند. حدود ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ نظامی آمریکایی و حدود ۷ هزار نیروی ناتو (در افغانستان) باقی می‌مانند.

** وزارت خارجه آمریکا گزارش تبادل زندانی با ایران را صحیح ندانست

تسنیم/ تدپرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: گزارش‌های منتشره درباره دستیابی به توافق در زمینه تبادل زندانیان با ایران صحیح نیست. همانگونه که گفته‌ایم، همواره پرونده‌های آمریکایی‌های بازداشت یا مفقود شده در ایران را مطرح کرده‌ایم. وی افزود: ما از تلاش دست نخواهیم کشید تا بتوانیم آنها (زندانیان) را به آغوش خانواده‌هایشان بازگردانیم. همچنین ران کلین رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید نیز گزارش رسانه‌ها مبنی بر تبادل 4 زندانی آمریکایی در ازای آزادسازی 7 میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران و رهایی 4 زندانی ایرانی را رد کرده است.

**تخت‌روانچی خبر توافق برای آزادی زندانیان را تایید نکرد

ایرنا/ نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد خبر توافق برای آزادی متقابل زندانیان بین ایران و آمریکا را تایید نکرد. تخت‌روانچی در واکنش به خبر برخی رسانه‌ها مبنی بر توافق ایران و آمریکا برای آزادی متقابل هشت زندانی و آزادسازی هفت میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران، گفت: این خبر تایید نمی‌شود. وی افزود ایران همواره بر تبادل جامع زندانیان دو کشور تاکید کرده است.
همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه خبر تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا را تأیید نکرد و درباره مذاکرات در وین گفت: اجازه نخواهیم داد گفت‌وگوها در چارچوب کمیسیون برجام فرسایشی شود. خطیب زاده درباره مطالب منتشر شده مبنی بر این‌که قرار است هفت میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در جریان مذاکرات وین آزاد شود نیز اظهار داشت: در خصوص آزادی منابع مالی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، سیاست ما همان سیاستی است که همیشه گفتیم و همه اینها باید در یک جا آزاد شود.

** حمله پهپادی و موشکی ارتش یمن

تسنیم/ یگان پهپادی ارتش یمن و کمیته‌های مردمی بار دیگر به مواضع نظامی عربستان در جنوب این کشور حمله کرد. یحیی سریع سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که فرودگاه «نجران» و پایگاه هوایی «ملک خالد» در خمیس مشیط در جنوب عربستان را با 4 فروند پهپاد و دو فروند موشک هدف قرار داده‌اند. همزمان، رسانه‌های سعودی بامداد امروز مدعی شدند که یک فروند پهپاد بمب گذاری شده یمن در حال پرواز به سمت جنوب عربستان بود که رهگیری و منهدم شده است.

**خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان به معنای رفتن ما از آنجا نیست

ایسنا/ آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با برنامه "۶۰ دقیقه" سی‌بی‌اس‌ نیوز گفت: ۲۰ سال است که در افغانستان حضور داریم و گاهی اوقات اصلا فراموش می‌کنیم که در جایگاه نخست چرا به آنجا رفتیم. هدف ما برای برخورد با افرادی بود که به ما در یازده سپتامبر حمله کردند و این کار را هم کردیم. صرفا به این دلیل که نیروهای ما دارند به خانه می‌آیند، بدین معنا نیست که ما در حال رفتن هستیم. اینطور نیست. بلینکن تاکید کرد که سفارت آمریکا همچنان در افغانستان باقی خواهد ماند و آمریکا به تامین حمایت اقتصادی، انسانی و توسعه‌ای در این کشور ادامه خواهد داد.

**حمله موشکی به پایگاه "ویکتوریا" در نزدیکی فرودگاه بغداد

ایسنا/ یک منبع امنیتی اعلام کرد دو فروند راکت کاتیوشا به فرودگاه بین المللی بغداد شلیک شد که سامانه پدافند هوایی یکی را راکت‌ها را رهگیری و منهدم و راکت دوم به اطراف پایگاه ویکتوریا اصابت کرد.
پایگاه خبری صابرین نیوز نیز اعلام کرده صدای انفجار به علت اصابت سه فروند راکت کاتیوشا به پایگاه ویکتوریا بوده است. تا این لحظه هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است. مجموعه نظامی ویکتوریا مشتمل بر اردوگاه و پایگاه نظامی یکی از پایگاه‌های مهم هوایی آمریکا در عراق به شمار می‌رود که به سفارت آمریکا واقع در منطقه سبز بغداد - نزدیک بوده و دارای باند فرود برای انواع هواپیماست. این پایگاه گنجایش یک هزار نظامی را دارد.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom